Jak na hypotéku při koupi nemovitosti?

Dostali jste se do životní fáze, kdy řešíte koupi bytu či domu. Dalším krokem je rozhodnutí, jakým způsobem takovou nemovitost budete financovat. Ti šťastnější mají hotovost, ostatní si na koupi musí půjčit. V dnešní době to ale neznamená žádný větší problém. Dobrou zprávou totiž je, že se úroková sazba s příchodem jara snížila na minimum.

Každý jednou dělá něco poprvé a stejně tak je to i s hypotékou. Už jen samotný výběr nemovitosti zabral velkou spoustu času a kde teď najít čas ještě na to, abyste obíhali banky, od kterých stejně nedostanete výhodnější úvěr? Máme jednoduché řešení. Svěřte se do rukou hypotečních specialistů, s nimi ušetříte čas, ale především také peníze. Kdo jiný má přehled o tom, která banka nabízí ten nejvýhodnější úvěr než právě osoba, která se v tom pohybuje na denní bázi?  

Průběh vyřizování hypotéky

Ideálním klientem je ten, kdo má našetřeno 10 – 15% z ceny nemovitosti. Nepodařilo se vám naspořit takovou částku? Nezoufejte. I zde se dá najít řešení. Potřebná procenta se dají půjčit u stavební spořitelny, která vám ráda pomůže.

Pokud je zajištěný zdroj financí, následuje podpis žádosti a základ hypotéky je na světě. S vaším svolením poté následuje nezbytná kontrola v registrech, kterou si banka prověřuje, že nejste na žádné listině dlužníků. Prošli jste touto fází a nyní je čas na doložení potvrzení o příjmu. Pokud podnikáte, bude potřeba doložit 2 poslední uzavřená daňová přiznání. Banka si takto prověřuje, že budete mít dostatek financí na splácení hypotéky.

Jelikož se kupovaná nemovitost stává zástavou za půjčené peníze, dalším krokem je to, že je objednán odhadce, aby stanovil cenu nemovitosti. Pokud vše probíhá bez problémů, přichází okamžik, kdy se sepisuje s bankou smlouva o poskytnutí úvěru a zároveň se podává návrh na vklad zástavního práva k nemovitosti na územně příslušný katastrální úřad a může se s bankou podepsat smlouva o poskytnutí úvěru.. Nyní je vše vyřízené a vy se radujete z nového bydlení.

Statistiky kolem hypotečních úvěrů

Věkový rozptyl žadatelů je v rozmezí 22 – 50 let. Rizikovou skupinou pro banky jsou mladí lidé, jelikož většinou nemají vlastní finanční prostředky. Nakonec tedy platí jednu splátku za hypotéku a druhou za stavební spoření, jak je uvedeno výše. Druhým problémem bývá, že mladí lidé často nedisponují vysokými příjmy, proto jim banky nerady  půjčují.

Mnoho mladých přichází se záznamy v registrech. Důvodem často bývá, že se opozdili se splátkou nebo že něco nezaplatili. Následky si samozřejmě mnohdy neuvědomují, když se však časem chtějí usadit a pořídit si bydlení, setkávají se s velkým problémem v podobě zamítnuté žádosti od banky.

Na řadu teď přichází poptávka po nebankovní společnosti, od které však není možné půjčení 100% hodnoty kupní ceny, ale ani 90 či 85%. Zde je možné získat pouze 60% s vyšším úročením. V lepším případě najdete banku, která vám půjčí také 60%, ale není zaručeno, že hypotéku dostanete. O zbylých 40% se pak musíte postarat sami, případně si sehnat spolužadatele nebo dát do zástavy další nemovitost.

Dříve tato problematika byla výsadou mladých klientů, ale poslední dobou se stává, že i starší klienti mívají záznam v registru, tudíž i pro ně mnohdy hypotéka bývá nedosažitelná.

 

Pozitivní na tom je, že i když nejste pro banku bonitní, protože jste zatíženi úvěry, hypoteční poradce je dokáže konsolidovat nebo zrefinancovat tak, že z několika splátek se stane jedna, která je nižší než předešlý součet několika splátek a vzniká tak reálná šance na dosáhnutí hypotéky. Zažádejte o konsolidaci, vždy se najde řešení.